Izolacja dla lepszego jutra

Jak wykonać izolację produktami URSA

Dach skośny jest jedną z najpopularniejszych aplikacji, do których używana jest wełna mineralna URSA. 

Zapoznaj się z zebranymi kilkoma ważnymi informacjami dotyczącymi izolacji dachu lub obejrzyj film pt. "Jak izolować dach skośny wełną mineralną URSA".
 

Jaką wełnę wybrać?
Wełna mineralna URSA to materiał bazujący na surowcach naturalnych, odnawialnych, bezpiecznych dla środowiska i przyjaznych dla użytkownika. Produkt ten zapewnia bardzo wysokie parametry izolacyjne. Rekomendowanymi przez firmę produktami do izolacji dachu są maty (produkty w rolce). A w celu uzyskania Europejskiego poziomu izolacyjności oraz optymalnej grubości warstwy izolacji zalecamy produkt URSA PLATINUM 32.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę przy montażu wełny w dachu?
Montując wełnę w dachu skośnym pamiętajmy, że krokwie (jako drewno) są ok. 5 razy słabszym materiałem izolacyjnym niż wełna. Dlatego też, zawsze izolujemy dach układając dwie warstwy wełny: pierwsza – między krokwiami, druga – od spodu krokwi. Ze względów ekonomicznych zalecamy stosowanie 30 cm wełny URSA PLATINUM 32. Mata musi przylegać do krokwi i konstrukcji nośnej GK. Sąsiednie warstwy wełny „dosuwamy” do siebie tak, aby nie było między nimi szczelin. Każda szczelina to, nieproporcjonalne do jej rozmiarów, duże straty energii. Ewentualna nieszczelność naszego dachu przekładać się będzie na późniejsze starty energii, więc zadbajmy, aby folia paroizolacyjna została ułożona w sposób bardzo szczelny (zaleca się stosowanie klejenia na każdym łączeniu).

 

Jak dobrać optymalną ekonomicznie grubość izolacji dachu?
Dostępny na stronie Kalkulator EnergoUrsa dobiera optymalną ekonomicznie izolację dachu z wyliczeniem m.in. nakładów inwestycyjnych i przyniesionych dzięki temu oszczędności. Dla produktu URSA PLATINUM 32 optymalna grubość izolacji to 30cm.


Korzyści z zastosowania wełny mineralnej URSA
Od wielu lat rozwijamy i udoskonalmy technologię, dlatego wełna URSA:
- jest skompresowana, dzięki czemu oszczędzasz na kosztach transportu i składowaniu (duża ilość m2 w jednej rolce i na palecie),
- jest lekka, dzięki czemu montaż jest sprawny i szybki,
- jest sprężysta, dzięki czemu można ją docinać w łatwy, szybki sposób  zużywając wszystkie ścinki materiałowe do izolacji.

Wełna URSA szczelnie wypełnia izolowaną przestrzeń eliminując tym samym powstawanie niechcianych mostków termicznych i akustycznych – co kreuje oszczędności na ogrzewaniu i komfort akustyczny.


Sprawdź, czy zaprojektowana izolacja w dachu spełnia aktualne wymogi (normy).
Według aktualnych wymogów, współczynnik U dla dachu w domu jednorodzinnym powinien wynosić nie więcej niż 0,20 [W/m2K], zaś od 1 stycznia 2017 r. maksymalna wartość U nie może przekroczyć 0,18 [W/m2K]. 

 
Czy zakładać wiatroizolację w dachu skośnym?
Wiatroizolacja, nazywana czasem membraną dachową, powinna być przede wszystkim folią wysoko-paroprzepuszczalną. O jej jakości świadczy ilość wilgoci w jednostce czasu, którą jest w stanie odprowadzić z ewentualnie zawilgoconej wełny. Membrana dachowa pełni trzy główne funkcje:
- stanowi dodatkową ochronę wełny przed ewentualnym zamoknięciem w przypadku powstania np.: krótkotrwałych nieszczelności w dachu,
- chroni wełnę przez nadmiernym „wywiewaniem ciepła” z jej wierzchnich warstw,
- chroni wełnę przed zanieczyszczeniami, które mogą dostać się do pustki wentylującej nasz dach.

Wentylacja dachu skośnego to podstawa.
Dobrze zaprojektowany i wykonany dach powinien zapewniać odprowadzenie ewentualnej wilgoci, która dostanie się do wełny. 2-3 centymetrowa szczelina wentylacyjna między warstwą wełny a wiatroizolacją daje pewność odpowiedniej wentylacji wełny.


Czy można „ ściskać / upychać" wełnę podczas jej montażu?
Ściskanie wełny w przegrodzie nie jest dobrym rozwiązaniem (tzn. np.: włożenie 20 cm izolacji w przestrzeń mającą 15 cm). Takie rozwiązanie zastosowane w zabudowie GK może z czasem powodować „wybrzuszanie” płyt. W przypadku dachu skośnego upychanie wełny może doprowadzić dodatkowo do zniwelowania szczeliny wentylacyjnej, niezbędnej do poprawnej wentylacji dachu.

 

Poniżej znajdują się filmy prezentujące poprawny sposób instalacji produktów URSA w innych aplikacjach.

 

 IZOLACJA PIWNIC BUDYNKÓW

 

 IZOLACJA FASAD WENTYLOWANYCH

 

 MONTAŻ KANAŁÓW WENTYLACYJNYCH Z WEŁNY MINERALNEJ